Založ si blog

Zachránená olympiáda

Pred niekoľkými týždňami som na sociálnej sieti vyhlásil, že olympiáda bez divákov je pre mňa ukradnutou olympiádou a že asi ju ani nebudem pozerať. Teraz, našťastie, je situácia iná. Tak dlho nás držali v napätí kusé správy o pripravovaných (už raz posunutých) letných olympijských hrách v Tokiu, o eventualite, že sa ani nebudú konať pre zlú pandemickú situáciu v Japonsku – a to až do poslednej chvíle, doslova! – že napokon fakt, že sa predsa len konajú, znamenali pre mňa vyslobodenie.

Teraz si odmyslime okolnosť zlej pandemickej situácie – napokon Japonci sú podľa môjho názoru sami zodpovední za to, ako sa (ne)vysporiadali s pandémiou, ako sa (ne)očkovali a podobne. Aj keď množstvo rúšok, či už na otváracom ceremoniále počas defilé športovcov či neskôr na športoviskách ma veľmi, veľmi rušili a rušia.

Nejde tu len o peniaze, o zisky a tržby pre Medzinárodný olympijský výbor a usporiadateľskú krajinu. Ide tu o čosi oveľa viac. Fakt, že od roku 1896 sa olympiády nekonali iba a výhradne pre svetovú vojnu je veľavravný. Pandémiu koronavírusu predsa nemožno porovnávať so svetovou vojnou. Olympijská myšlienka (citius, altius, fortius – rýchlejšie, vyššie, silnejšie) a mierové zápolenie všetkých národov na zemeguli vo väčšine športových disciplín v rovnakom čase patria k najkrajším a najvýznamnejším ideám, dodávajúci koherenciu obyvateľstva planéty za 125 rokov od baróna Coubertina.

Je na tom niečo neporovnateľne poetické a strhujúce, ako človek raz za štyri roky dva týždne pravidelne sleduje v televízii športové prenosy, o ktoré v neolympijskom čase ani nezavadí. V olympijskom čase je všetko akosi zaujímavejšie a krajšie. A že nie sú diváci? Nuž áno, burácanie zaplnených tribún zaiste chýba, ale ono predsa len to nie je úplne bez nich. Na všetkých športoviských a v hľadiskách sa zgrupovali a zgrupujú priaznivci jednotlivých športovcov z radov ich kolegov, funkcionárov, realizačných tímov a podobne, ktorí predsa len dodávajú súťažiam krik a potlesk. Takže ani o tú povestnú atmosféru nie sme ukrátení úplne!

Samozrejme, fandím slovenským aj maďarským športovcom (ja sám som totiž občanom maďarskej národnosti). V prípade slovenských atlétov ma šokovalo striebro pre čerstvo naturalizovaného Juhoafričana Sabbatiniho v golfe. Maďarskí atléti majú zatiaľ dve zlatá – veru to už nie aj ako kedysi, keď počet zlatých medailí na hrách do- a presiahol aj desať. Okrem toho držím palce mne sympatickým, väčšinou menším krajinám a v neposlednom rade aj Rusom, ktorí pre (údajne) štátom organizovaný doping zase nesúťažia pod svojou vlajkou.

Pokiaľ ide o otvárací ceremoniál, bol neuveriteľne dlhý (až štyri hodiny), ale prekrásny, vyhol sa obvyklému megalomanstvu a dôsledne precízny vo všetkých detailoch. Ako hudobníka ma očarila interpretácia olympijskej hymny z hrdiel japonských študentiek a a študentov akéhosi menšieho mesta. Prejavy Thomasa Bacha a predsedníčky organizačného výboru boli značne rozsiahle – ale aspoň im mal kto tlieskať.

Detail, že Tokio 2021 sa konajú (pre marketing) pod hlavičkou Tokio 2020 je síce úsmevný, ale bezvýznamný. Verme, že posledný týždeň olympijských hier prebehne tak bezproblémovo, ako prvý a nultý. A dovtedy si poprajme ich príjemné sledovanie. Rýchlejšie, vyššie, silnejšie – a spoločne, dodávajú súčasní organizátori. Ale už utekám k televízoru…

Búrka pre názov jednej chaty

11.09.2021

K Vysokým Tatrám mám vrúcny vzťah od útleho detstva. Tento rok som tam bol dokonca dvakrát po štyri dni. Zapojil som sa aj do facebookovej skupiny, kde sú zdieľané množstvá fotografií, opisov túr a vôbec informácie o Tatrách. Prekážala mi však v skupine jedna vec, a síce nerešpektovanie platného názvu Chaty pri Zelenom plese (inak veľmi krásne miesto, odporúčam [...]

Predbežný koniec covidu na Slovensku

10.07.2021

Naposledy som sa téme covidu a všetkému, čo s tým súvisí, venoval na svojej internetovej stránke 25.apríla. Vtedy boli čísla nasledovné: 1587 chorých v nemocniciach, 37 úmrtí a 435 pozitívne testovaných PCR metódou. Odvtedy sa situácia radikálne zmenila – k lepšiemu. Veď posúďte sami. Dnes, 9.júla 2021 je v nemocniciach už len 101 chorých (pamätáte sa, že na [...]

Očkovanie / Vakcína /

Viac ako dve tretiny Slovákov by sa nechali preočkovať treťou dávkou vakcíny

16.09.2021 23:01

Čo sa týka očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov, ochota zaočkovať ich proti ochoreniu COVID-19 bola u opýtaných veľmi nízka.

taliansko, premiér, Silvio Berlusconi

Berlusconi po odkladoch v procese odmieta psychiatrické vyšetrenie

16.09.2021 22:31

Proces v Miláne sa týka erotických večierkov, ktoré bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi v minulosti organizoval.

fico kaliňák kamenický

Smer chce opäť odvolávať Mikulca, kritizuje závery bezpečnostnej rady

16.09.2021 19:00

Bezpečnostná rada štátu rokovala o aktuálnej situácii v silových zložkách.

pocasie-17-9-2021

Letné teploty nám mávajú na rozlúčku. Rátajte s dažďom a ochladením

16.09.2021 17:17

Počasie bude každým dňom sychravejšie. Na mnohých miestach budú prehánky alebo dážď. Ako dlho to potrvá?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3996x
Priemerná čítanosť článkov: 1332x

Autor blogu

Kategórie