Založ si blog

Blížiaca sa katastrofa?

Opäť prešiel mesiac a pol. Naposledy 3.októbra som spomínal takmer 1500 nakazených covidom. Dnes tento počet dosiahol 8342. Neuveriteľné číslo, s prehľadom triumfujúce nad všetkými doterajšími rekordami (a to rátam iba PCR testy). Ak by však išlo o ľahký priebeh choroby, nemuseli by sme lapať po dychu. Lenže aj hospitalizovaných pacientov je takmer tritisíc, konkrétne 2879. (Pritom na vrchole druhej vlny ich bolo okolo 4000.) Minister zdravotníctva Lengvarský varuje dokonca pred humanitárnou katastrofou. Vo východoslovenských nemocniciach sa vraj minuli všetky lôžka. Vraj v celej krajine je 20 posledných miest s pľúcnou ventiláciou.

Včera mala vláda schváliť zmenu covid-automatu smerom k úľavám pre zaočkovaných v čiernych okresoch – vstup do reštaurácií, hotelov, fitnescentier. Nestalo sa. Ktosi z odborného konzília zahlásil pred kamerami, že zmena covid-automatu v súčasnosti tým smerom nie je možná.

Považujem to za veľký prešľap a nespravodlivosť smerom k nám očkovaným. Dokonca za svinstvo. Kdeže sú veľkohubé slogany typu „vakcína je sloboda”? Momentálne v čiernych okresoch zaočkovaní nemajú takmer žiadne výhody oproti nezaočkovaným. No dobre, ak ešte hromadné podujatia nezrušia, v počte do sto ľudí ich môžu navštíviť. Ale to je všetko. Myslím, že toto rozhodnutie – nezmeniť covid-automat v čiernych okresoch – sa zrodilo pod enormným psychologickým a emocionálnym tlakom, a preto ho treba hodnotiť ako úplne neracionálne a emotívne. Z vecného hľadiska – ak by zaočkovaní predstavovali v reštauráciách alebo fitnescentrách pre šírenie vírusu nebezpečenstvo, potom by sme museli uznať, že vakcíny nefungujú. Alebo fungujú, ale maximálne 6 mesiacov… A potom nám neostáva nič iné, ako sa očkovať každý polrok, až „do alleluja”?

Musíme brať do úvahy aj skutočnosť, že si pripomíname 32.výročie začiatku nežnej revolúcie. Teda neviem, koľko ľudí si to pripomína a pre koľkých ide len jednoducho o ďalší voľný deň, keď nemusia do práce. Vnímam to aj v kontexte avizovaných sprísnení protipandemických opatrní: opäť sa skloňuje núdzový stav, obmedzenie pohybu, zákaz vychádzania. Akoby sme toho všetkého ešte nemali dosť v prvej a druhej vlne. Dokedy ešte budeme trpieť obmedzenie našej slobody v mene vyšších cieľov, vraj záchrany ľudských životov? Vakcína nás mala zachrániť. Nestalo sa nielen pre nízku zaočkovanosť na Slovensku (47 %). Aj krajiny so zaočkovanosťou okolo 70 % majú značné problémy. Kto by si to pôvodne predpokladal? Tak čo má byť cieľom, 95 %? A keď toto dosiahneme, aká je záruka, že vírus konečne zmizne a vráti sa normalita?

Otázok je opäť viac, ako odpovedí. Ja som taktiež dostal SMS z NCZI, že sa môžem registrovať na tretiu dávku. Zatiaľ vyčkávam, minimálne dovtedy, keď to bude možné aj bez registrácie. A vôbec, čo sú to za móresy, že pri registrácii si nemôžem vybrať miesto ani čas očkovania? Toto je sprístupňovanie očkovania pre široké vrstvy obyvateľstva? Prečo nie sú do očkovania hromadne zapojení obvodní lekári (ako napríklad v Maďarsku)?

Nuž áno, časom rastie aj skepsa. Častý argument odporcov očkovania, že dnes je viac nakazených ako vtedy, keď očkovanie vôbec neexistovalo, má niečo do seba. Nepochybujem o rozprávkových ziskoch farmafiriem, ktoré boli vždy, ale vďaka vakcínám proti covidu sa zviacnásobili. Ale inak – dúfam, že antivaxeri nebudú mať nakoniec pravdu. V opačnom prípade nás – civilizáciu – čaká väčšia katastrofa, ako globálne otepľovanie.

24 hodín v ukrajinskom väzení

19.04.2022

Príhoda, ktorú vám chcem porozprávať sa stala pred 19 rokmi, no v dnešných vojnových časoch dostáva zvláštnu aktualitu. Bez navodenia nejakých násilných súvislostí s udalosťami dneška sa pokúsim rozpamätať na dobrodružstvo, ktoré sa skončilo mojim násilným zadržaním na území Ukrajiny. Inšpirácia dobrodruhmi v Ptrukši Písal sa štvrtok 14. august 2003, mal som [...]

Maďarsko – deň pred voľbami

02.04.2022

Zajtra, 3. apríla 2022 sa v Maďarsku uskutočnia parlamentné voľby. Krajina už približne dva roky žije vyhrotenou predvolebnou atmosférou, preto, povedal by som – konečne. Konečne sa rozhodne, či dostane mandát na pokračovanie vo vládnutí koalícia mladých demokratov a kresťanských demokratov FIDESZ-KDNP (pri moci od 2010), alebo či sa podarí prevziať moc opozičnej [...]

Otvorený list MUDr. Elene Prokopovej, členke konzília odborníkov pri vláde SR

09.03.2022

Vážená pani doktorka Elena Prokopová! Obraciam sa na Vás ako na člena konzília odborníkov pri vláde Slovenskej republiky. Hoci najpálčivejšou témou súčasnosti je vojna na Ukrajine, našich každodenných životov sa bytostne dotýkajú pandemické opatrenia. Práve v týchto dňoch, ako som sa dozvedel z médií sa na Slovensku rušia posledné tieto opatrenia. Žiaľ, nosenie [...]

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

mikulec

Situácia v súvislosti s nelegálnou migráciou je podľa rezortu vnútra pod kontrolou

30.09.2022 16:47

Rakúsko a Česko pre zvýšený nárast nelegálnej migrácie dočasne obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Robert Fico

Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým OČTK

30.09.2022 16:36

Fico argumentuje viacerými kauzami aj prípadmi kajúcnikov.

Zelenskyj

Ukrajina žiada o zrýchlený vstup do NATO. Zelenskyj nebude rokovať s Putinom

30.09.2022 16:24, aktualizované: 17:37

Zelenskyj sa o vstupe do NATO vyjadril krátko po tom, ako Putin oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 22373x
Priemerná čítanosť článkov: 2237x

Autor blogu

Kategórie