Založ si blog

Nekonečná sága korony

10.júla som publikoval článok s názvom Predbežný koniec covidu na Slovensku. Nuž, ten koniec bol naozaj predbežný. Koncom augusta sa epidemická situácia začala zhoršovať a dnes sme sa dopracovali k tomu, že opäť sa hovorí o možnom lockdowne. Pravda, núdzový stav zatiaľ predstavitelia vlády vylučujú. Dokedy?

Prečo teda zúri tretia vlna? Len pripomínam, že v uplynulých dňoch počet pozitívne testovaných takmer dosiahol tisícpäťstvo a počet hospitalizovaných na covid sa blíži k 600 – toto číslo, pravda, ešte nie je nijako tragické. Dôvod je jeden jediný, a to mimoriadne závažný: nízka zaočkovanosť. Ako vieme, stále nie je plne zaočkovaná ani polovica obyvateľov Slovenska, len asi 45 %. Kdeže sú tie lanské snehy, keď pri začiatku očkovania (26.12.2020) som ho nadšene vítal a predpovedal, že skôr či neskôr aj pochybovači sa presvedčia o výhodách vakcinácie. Nemyslel som si, že polovica dospelej populácie v SR bude mať k očkovaniu proti covidu aj deväť mesiacov po jeho začatí tak negatívny až nepriateľský, eventuálne ľahostajný postoj. Netušil som, že polovici dospelej populácie robí tak veľký problém logické myslenie v súvislostiach, racionálne uvažovanie, solidárny postoj a empatia. Že polovica dospelej populácie si nedokáže pripustiť jednoduchý fakt: iba masová zaočkovanosť dokáže poraziť koronu. Že polovica dospelej populácie má klapky na očiach a nevidí do Veľkej Británie, USA či škandinávskych krajín, ktorí vďaka rozhodujúcej zaočkovanosti už majú s koronou pokoj.

Ľudia v našich nemocniciach však majú aj ťažké stavy, dostávajú sa na kyslík, zomierajú. V drvivej väčšine nezaočkovaní. Očkovanie chráni životy, a to nielen vlastné. Toto si 55 % populácie na Slovensku nevidí, z čoho som veľmi sklamaný. Toto je tá takzvaná holubičia mentalita? Teraz by sme potrebovali istú mieru pokory, snáď aj prispôsobivosti a uznanie základných faktov; namiesto toho máme tvrdošijné odmietanie vedecky dokázaných teórií a téz a až nenávistný postoj k vakcíne, prameniaci z iracionálnych pohnútok (vraj) strachu z rôznych nezmyselných následkov a ktovie ešte z čoho. Hoci sám som východniar a konkrétne Košičan, hanbím sa za väčšinový postoj obyvateľstva (aj) v mojom regióne. Naopak, Bratislavčania môžu byť na seba hrdí. U nich zvíťazil rozum nad tmárstvom a obmedzenosťou.

Problém je však nielen v predsudkoch bežných ľudí, problém je aj v politikoch. Kampaň za očkovanie nikdy nebola dostatočne razantná, s jasnou ideou a presvedčivá. Očkovacia lotéria znamená vyhodenie státisícov eur von oknom. Bohužiaľ, vláde neverí čoraz viac ľudí a toto sa odzrkadľuje aj v ochote dať sa zaočkovať. Nehovoriac o zákernom populizme vodcov opozície, predovšetkým Roberta Fica, ktorí si na protiočkovacej stratégii postavili politickú agendu. Ficova zodpovednosť na našej nízkej zaočkovanosti je až do neba volajúca a verím, že raz ho neminie spravodlivý trest.

Ale problém je aj v súčasných opatreniach. Rúškový fanatizmus môže ľudí odradiť aj od očkovania. Tézu, že plne zaočkovaní ľudia by už nemali nosiť rúška, vyslovila konečne aj odborná autorita na stránke Konzervatívneho denníka Postoj, slovensko-americký infektológ Martin Kršák. Na Slovensku namiesto toho sme pápežskejší od pápeža. Práve som začal sledovať televízny prenos z Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach – no keď som uvidel komentátorov v exteriéri v rúškach(!), znechutene som televízor vypol. Mimochocom, vo verejnoprávnej televízii nosia rúška úplne všetci, aj osamelí moderátori správ, a to počas celého roka, čo je nielen nezmyselné a neopodstatnené, ale aj protivné. Samozrejme, reláciám RTVS sa preto vyhýbam. Naopak pozitívnou správou je, že v Televíznych novinách Markízy moderátori rúška odhodili už pred mnohými týždňami…

Špeciálnou kapitolou je Covid-automat. Jeho nesprávnym nastavením sa naše regióny kontinuálne farbia do jesenných farieb až k hrozivej čiernej. Už viackrát som zachytil správu o pripravovanej zmene automatu v tom zmysle, že detské prípady pozitivity (nakoľko sú takmer bezpríznakové) sa nebudú počítať do štatistiky pozitívne testovaných. Zatiaľ sa však nič nedeje a okrem iných okresov aj Košice budú od zajtra bordové. Odtiaľ je už len krok k čiernej. O chvíľu sa budem môcť tešiť na uzavreté reštaurácie a donášku obedov, zákaz fitnesu či cestovania medzi okresmi. Nehovoriac o znemožnených hromadných podujatiach… Nie, Covid-automat je jednoznačne nespravodlivý a kontraproduktívny. Keď už, mal by zohľadňovať výlučne počty hospitalizovaných či úmrtí a nie pozitívne testovaných. Pretože ak sa naozaj jedná o ľahký, prípadne bezpríznakový priebeh choroby, je nehoráznosťou kvôli nemu znepríjemniť až znemožniť slobodný, plnohodnotný život občanov celého okresu či celej krajiny.

Napokon, pozrime sa na Maďarsko. Hoci epidemická situácia aj tam sa zhoršuje (nie však natoľko ako u nás), ľudia sú bez rúšok, hromadné podujatia sú povolené a vôbec žiadne obmedzenia neplatia. Tam totiž neplatí diktatúra samozvaného konzília zopár epidemiológov, ale to, čo povie vláda.

Napriek tomu – buďme optimisti. Niektorí odborníci hovoria, že epidémia koronavírusu bude realitou maximálne do jari budúceho roka. Veľmi by som privítal, keby mali pravdu. Veď dva roky tohto šialenstva by už naozaj stačili.

24 hodín v ukrajinskom väzení

19.04.2022

Príhoda, ktorú vám chcem porozprávať sa stala pred 19 rokmi, no v dnešných vojnových časoch dostáva zvláštnu aktualitu. Bez navodenia nejakých násilných súvislostí s udalosťami dneška sa pokúsim rozpamätať na dobrodružstvo, ktoré sa skončilo mojim násilným zadržaním na území Ukrajiny. Inšpirácia dobrodruhmi v Ptrukši Písal sa štvrtok 14. august 2003, mal som [...]

Maďarsko – deň pred voľbami

02.04.2022

Zajtra, 3. apríla 2022 sa v Maďarsku uskutočnia parlamentné voľby. Krajina už približne dva roky žije vyhrotenou predvolebnou atmosférou, preto, povedal by som – konečne. Konečne sa rozhodne, či dostane mandát na pokračovanie vo vládnutí koalícia mladých demokratov a kresťanských demokratov FIDESZ-KDNP (pri moci od 2010), alebo či sa podarí prevziať moc opozičnej [...]

Otvorený list MUDr. Elene Prokopovej, členke konzília odborníkov pri vláde SR

09.03.2022

Vážená pani doktorka Elena Prokopová! Obraciam sa na Vás ako na člena konzília odborníkov pri vláde Slovenskej republiky. Hoci najpálčivejšou témou súčasnosti je vojna na Ukrajine, našich každodenných životov sa bytostne dotýkajú pandemické opatrenia. Práve v týchto dňoch, ako som sa dozvedel z médií sa na Slovensku rušia posledné tieto opatrenia. Žiaľ, nosenie [...]

ide o pravdu, Richard Sulík, Peter Bielik

Sulík v Ide o pravdu: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

30.09.2022 18:45

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície.

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

mikulec

Situácia v súvislosti s nelegálnou migráciou je podľa rezortu vnútra pod kontrolou

30.09.2022 16:47

Rakúsko a Česko pre zvýšený nárast nelegálnej migrácie dočasne obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Robert Fico

Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým OČTK

30.09.2022 16:36

Fico argumentuje viacerými kauzami aj prípadmi kajúcnikov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 22376x
Priemerná čítanosť článkov: 2238x

Autor blogu

Kategórie