Založ si blog

Otvorený list MUDr. Elene Prokopovej, členke konzília odborníkov pri vláde SR

Vážená pani doktorka Elena Prokopová!

Obraciam sa na Vás ako na člena konzília odborníkov pri vláde Slovenskej republiky.

Hoci najpálčivejšou témou súčasnosti je vojna na Ukrajine, našich každodenných životov sa bytostne dotýkajú pandemické opatrenia. Práve v týchto dňoch, ako som sa dozvedel z médií sa na Slovensku rušia posledné tieto opatrenia. Žiaľ, nosenie respirátorov či rúšok medzi nimi nie je. Hoci konkrétne u našich južných susedov v Maďarsku (od pondelka 7.marca) a vo viacerých ďalších krajinách už nosenie rúšok (ja ich nazývam, s Vašim dovolením, len „náhubky”) nie je povinné alebo sa výrazne uvoľnilo (napr.Rakúsko).

Spomínam si, ako ste sa 1.februára toho roka v rozhovore pre TV Markíza vyjadrili, že pravdepodobne v máji by sme sa už rúšok mohli nadobro zbaviť. Ja som vtedy toto Vaše vyjadrenie na sociálnej sieti s radosťou privítal. Chcel by som Vás teraz s týmto tvrdením konfrontovať: je to ešte aktuálne? Posledná informácia, ktorá sa mi ohľadom toho dostala bola, že koncom marca by mohlo nastať prehodnotenie nosenia náhubkov. No obmedzenia sa rušia už teraz, tak ako to bude s tými náhubkami? Vraj sa o nich malo u vás v konzíliu diskutovať.

Viete, pani Prokopová, teraz je presne dva roky, ako sme boli nútení strpieť všelijaké obmedzenia a príkazy a konkrétne tie nešťastné rúška. Dovoľte, aby som Vám pripomenul všetky tie negatíva, ktoré ich sprevádzajú: strata tváre a tým aj ľudskej identity, výrazne ťažšia možnosť rozpoznať ľudí (aj známych a rodinných príslušníkov), nemožnosť sledovať mimiku spoluobčanov vrátane obyčajného ale o to prospešnejšieho úsmevu, poníženie, odcudzenie, strápňovanie v najrôznejších životných situáciách, nehovoriac o pocite značného diskomfortu. A benefity? Veď celý ten náhubkový teror zdravých ľudí sa zrodil z jedinej zámienky: vraj aby sa vylúčila možná infikácia koronavírusom od ľudí, ktorí sú síce naň pozitívni, ale nepociťujú žiadne príznaky a o svojej pozitivite ani nevedia.

Pani Prokopová, ruku na srdce: aká je (alebo skôr bola) pravdepodobnosť výskytu podobných potenciálnych šíriteľov medzi zdravými ľuďmi? Aké je toto percento? Vyrátal toto niekedy niekto? Stálo to za tie všetky spomínané spoločenské, psychologické a fyziologické negatíva?

Kým známe ťažšie varianty koronavírusu reálne ohrozovali naše životy, človek sa s tými náhubkami už nejako vyrovnal. Masovou dostupnosťou očkovania sa situácia zmenila. A teraz, keď klesá aj aktuálna vlna omikronu, ktorý už neprináša reálne nebezpečenstvo: náhubky už nie sú nijako odôvodnené. Žiaľ, stále je veľa ľudí, ktorí pri svojej slepej viere plniť všetky, aj tie nezmyselné povinnosti – alebo z ďalších záhadných dôvodov – ich stále nosia aj tam, kde už nemusia (čiže v exteriéri). O to je naliehavejšia potreba dnes plošne zrušiť povinnosť nosiť náhubky aj v interiéroch.

Priznám sa Vám, že s touto nezmyselnou povinnosťou som sa nikdy vnútorne nezmieril a všemožne som sa jej snažil a snažím vyhnúť. Napríklad vo vlaku, v autobuse alebo hocikde, kde blízko pri mne nie sú iní ľudia si rúško – nie, nedám ho dolu, ale minimálne si ho posúvam pod nos a snažím sa ho uvoľniť. No predsa, mám pocit, že konám niečo „nelegálne”…

Zároveň môžem prezradiť – a som na to hrdý – že som trikrát očkovaný a nikdy som za tie dva roky nemal žiadnu chorobu dýchacích ciest a nebol som pozitívne testovaný na covid. Ja sa cítim ozaj bezpečne a nebojím sa nákazy. Preto, myslím si, plným právom žiadam zrušenie náhubkov. Nech ho naďalej nosia tí, ktorí nie sú očkovaní alebo boja sa nákazy. Ale na dobrovoľnej báze!

Pani doktorka Prokopová, prosím, zasaďte sa o to, aby povinnosť nosenia rúšok a respirátorov v interiéroch i exteriéroch bola čím skôr zrušená. Aby sme sa opäť mohli cítiť ako slobodní ľudia – skôr tomu tak nebude.

Tento list s Vašim dovolením zverejňujem na blogovacej stránke Pravdy ako otvorený list. Dopredu ďakujem za Vašu odpoveď, ktorú si samozrejme už nechám pre seba.

Zároveň Vám prajem veľa úspechov vo Vašej práci a všetko dobré aj v osobnom živote.

V Košiciach, 9.3.2022

24 hodín v ukrajinskom väzení

19.04.2022

Príhoda, ktorú vám chcem porozprávať sa stala pred 19 rokmi, no v dnešných vojnových časoch dostáva zvláštnu aktualitu. Bez navodenia nejakých násilných súvislostí s udalosťami dneška sa pokúsim rozpamätať na dobrodružstvo, ktoré sa skončilo mojim násilným zadržaním na území Ukrajiny. Inšpirácia dobrodruhmi v Ptrukši Písal sa štvrtok 14. august 2003, mal som [...]

Maďarsko – deň pred voľbami

02.04.2022

Zajtra, 3. apríla 2022 sa v Maďarsku uskutočnia parlamentné voľby. Krajina už približne dva roky žije vyhrotenou predvolebnou atmosférou, preto, povedal by som – konečne. Konečne sa rozhodne, či dostane mandát na pokračovanie vo vládnutí koalícia mladých demokratov a kresťanských demokratov FIDESZ-KDNP (pri moci od 2010), alebo či sa podarí prevziať moc opozičnej [...]

Slovenská filharmónia odstránila z koncertu takmer celú kantátu Alexandrej Nevskij

24.02.2022

Vedenie Slovenskej filharmónie sa v súvislosti s napätou, teraz už žiaľ aj vojnovou situáciou na Ukrajine rozhodlo pre bezprecedentný krok: takmer celú pôvodne plánovanú kantátu Alexandrej Nevskij od Sergeja Prokofieva, ktorá mala byť na programe abonentných koncertov dnes a zajtra 24.-25.2.2022 odstránila a nechala len časť Mŕtve pole. Tento krok na FB odôvodnili vyjadrením [...]

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

mikulec

Situácia v súvislosti s nelegálnou migráciou je podľa rezortu vnútra pod kontrolou

30.09.2022 16:47

Rakúsko a Česko pre zvýšený nárast nelegálnej migrácie dočasne obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Robert Fico

Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým OČTK

30.09.2022 16:36

Fico argumentuje viacerými kauzami aj prípadmi kajúcnikov.

Zelenskyj

Ukrajina podáva žiadosť o zrýchlený vstup do NATO

30.09.2022 16:24, aktualizované: 16:54

Zelenskyj sa tak vyjadril krátko po tom, ako Putin oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 22372x
Priemerná čítanosť článkov: 2237x

Autor blogu

Kategórie