Založ si blog

Maďarsko – deň pred voľbami

Zajtra, 3. apríla 2022 sa v Maďarsku uskutočnia parlamentné voľby. Krajina už približne dva roky žije vyhrotenou predvolebnou atmosférou, preto, povedal by som – konečne. Konečne sa rozhodne, či dostane mandát na pokračovanie vo vládnutí koalícia mladých demokratov a kresťanských demokratov FIDESZ-KDNP (pri moci od 2010), alebo či sa podarí prevziať moc opozičnej ľavicovo-liberálnej koalícii s názvom V Jednote za Maďarsko.

Kampaň a vojna

Vojna na Ukrajine výrazne zasiahla do predvolebnej kampane. Veľmi málo sa odrazu hovorilo o tom, čo vláda Fideszu dosiahla za posledných dvanásť rokov a akú alternatívu predstavuje opozícia. Všetko sa sústredilo na alternatívu vojny a mieru, ktorú tvrdošijne až zúfalo na dennej báze komunikoval najmä premiér Viktor Orbán. Pripomeňme, že jeho vláda odmietla dodávať zbrane na Ukrajinu, kým opozícia sa za to naopak zasadila. Dokonca nevylúčila ani priame zapojenie sa do bojov (keby to schválilo NATO). Preto vládni činitelia veľmi intenzívne hlásali, že keby sa k moci dostala ľavicovo-liberálna opozícia, Maďarsko by sa mohlo stať súčasťou vojny a tak by mohlo stratiť všetko.

Volebné podvody?

V posledných dňoch kampane sa metódy „bojujúcich“ strán vyostrili. Veľký škandál vzbudilo hromadné poslanie esemesiek, ktoré vyzývali voliť opozíciu. Tieto esemesky dostalo asi milión ľudí, medzi nimi množstvo priaznivcov Fideszu a dokona členov vlády, ktorí svoje údaje určite opozícii neposkytli. Preto tu vyvstáva dôvodné podozrenie z nezákonného postupu kradnutia osobných údajov (bola menovaná aj konkrétna firma bývalého premiéra Bajnaia, cez ktorú tranzakcia prebehla) a Fidesz začal hovoriť dokonca o volebnom podvode. Na druhej strane v Rumunsku, v Maďarmi obývanej oblasti, kde žije veľa držiteľov maďarského občianstva a tým aj potenciálnych voličov Fideszu, našli trinásť vyhodených a čiastočne spálených volebných lístkov, na ktorých bola zakrúžkovaná opozícia. V tejto súvislosti zase hovorila o predvolebnom podvode opozícia a žiadala anulovanie všetkých korešpondenčných hlasov, ktoré by mohli patriť práve zahraničným (prevažne z Rumunska) Maďarom.

Posledné dni pred voľbami sú predovšetkým o mobilizácii na účasť. Vláda zdôrazňuje, že hoci predvolebné prieskumy všetkých agentúr signalizujú presvedčivé víťazstvo Fideszu, ešte nič nie je vyhraté a zvíťaziť treba vo voľbách, nie v prieskumoch. Istý rozruch nastal aj okolo nezávislých občianskych pozorovateľov, členov volebných komisií. Unikla zvuková nahrávka, kde podpredseda Jobbiku (jedna zo strán opozičnej koalície, mimochodom, bývali neonacisti) hovorí o tom, aby sa do volebných komisií dostali ľudia, ktorí tam budú „robiť neplechu“, inak povedané „vystrájať“. Preto priaznivci vlády komunikovali isté obavy aj z eventuálne nepriaznivej atmosféry vo volebných komisiách a z možných provokácií zo strany opozície. Mimochodom, práve opozícia dlhodobo dopredu spochybňuje čistotu a férovosť volieb, čím vytvára argumentačnú bázu pre svoj pravdepodobný neúspech. Ostáva už len veriť, že Maďarsko sa nestane druhým Bieloruskom, kde po posledných prezidentských voľbách Západ presadzoval naratív Lukašenkovho volebného podvodu (bez dôkazov).

Absencia televíznych diskusií

Treba poznamenať, že hlboké rozdelenie maďarskej spoločnosti neumožnilo ani len príležitostné predvolebné diskusie so zástupcami všetkých relevantných strán – aspoň nie v celoštátnych televíziách. Každý tábor hovoril na vlastných mítingoch pre vlastných fanúšikov. Žiaľ, v Maďarsku dnes neexistuje seriózny politicko-spoločenský dialóg. Orbán odmietol výzvu na televízny duel zo strany opozičného kandidáta na premiéra Márky-Zaya s odôvodnením, že skutočným „šéfom“ opozície je bývalý premiér Ferenc Gyurcsány. Práve s ním však Orbán zažil pred voľbami v 2006 veľmi nepríjemný a nepoctivý televízny dialóg s množstvom Gyurcsányovej demagógie, ktorý prispel k Orbánovej vtedajšej prehre. Je preto pochopiteľné, že nechce si pripustiť „déjavu“.

Zásluhy Fideszu a naratívy opozície

Napokon pohovorme trochu o tom, čím sa napriek všetkému môže chváliť vláda Fideszu za 12 rokov vlády. Predovšetkým vďaka daňovej politike (rekordné znižovanie daní) vytvorila priaznivé podnikateľské a investičné prostredie a počet pracovných miest sa zvýšil o milión. V tejto súvislosti nezamestnanosť klesla z dvanástich percent na štyri percentá a počet ľudí ohrozených chudobou (podľa údajov Eurostatu!) klesol o milión 250 tisíc. Daň z príjmu fyzických osôb klesla z 36 na 15 percent. Tento rok vláda plánuje investovať do podpory rodín 3500 miliárd forintov, asi štyrikrát toľko ako v 2010. A to sme ešte nespomenuli znižovanie režijných nákladov pre domácnosti či množstvo veľkorysých investícií do kultúrnej, školskej a cirkevnej infraštruktúry…

V porovnaní s vládou opozičná koalícia mala problém jasne a presvedčivo sformulovať svoje predstavy. Márky-Zay sa možno preto uchyľoval k mnohým hrubým útokom na voličov Fideszu, na vidiecke obyvateľstvo, starých ľudí a dokonca aj na handikepovaných. Musela zápasiť aj s tieňom osemročnej vlády Ferenca Gyurcsánya (2002-2010), na ktorú väčšina Maďarov nemá najlepšie spomienky. Ostáva jej eventualita obvyklej kritiky, podporovanej niektorými mimovládnymi organizáciami a západnými krajinami EÚ smerom k údajnému nedostatku demokracie v Maďarsku, údajnému nedostatku slobody tlače a prípadným prešľapom vládnej koalície (napr. snaha o vybudovanie čínskej univerzity v Budapešti, problémy so Sorosovou Stredoeurópskou univerzitou, obmedzenie práva na štrajk pracovníkov v školstve, majetková a právna reštrukturalizácia univerzít, klientelizmus atď.). Sloboda tlače však v Maďarsku ohrozená určite nie je, na trhu funguje množstvo internetových a tlačených opozičných médií a krátko pred voľbami práve opoziční hackeri zaútočili na mnohé, vláde blízke spravodajské portály.

Tí ostatní

Nacionalistické resentimenty v tejto kampani nehrali podstatnú úlohu. Spomeňme ešte niektoré ďalšie strany, ktoré sa uchádzajú o voliča: predovšetkým odštiepencov z Jobbiku, hnutie Naša vlasť, ktorá sa hlási k pozícii napravo od Fideszu. Do parlamentu sa môže dostať aj recesná strana s názvom Strana psov s dvomi chvostami (Kétfarkú Kutya Párt), ktorá sa profiluje síce ako opozičná, ale s odstupom od gyurcsányovskej koalície. Nemalé ambícia živí aj Strana normálneho života bývalého podnikateľa s pornografiou Györgya Gödénya, ale do parlamentu sa zrejme nedostane.

Moja pozícia

Na záver si dovolím objasniť moju osobnú pozíciu. Nie som politický komentátor, nevyštudoval som politológiu ani sociológiu, iba veľa rokov až desaťročí intenzívne sledujem dianie v Ma´ďarsku ako občan Slovenska s maďarskou národnosťou. V článku som sa snažil o komplexný pohľad, ale nie o „objektívnosť“ ani vyváženosť. Keby som mal vybrať, komu v maďarských voľbách držím palce, určite by som sa priklonil na stranu Fideszu, ktorá je jednak garantom zachovania mieru v Maďarsku, pokračovania prorodinnej a konzervatívnej politiky s patriotickým zafarbením (aj napriek niektorým chybám a prešľapom) a zdravého asertívneho presadzovania maďarských záujmov.

Teda, zaklincované slovami premiéra Orbána: Maďarsku ide dopredu, nie dozadu. Hajrá Fidesz!

24 hodín v ukrajinskom väzení

19.04.2022

Príhoda, ktorú vám chcem porozprávať sa stala pred 19 rokmi, no v dnešných vojnových časoch dostáva zvláštnu aktualitu. Bez navodenia nejakých násilných súvislostí s udalosťami dneška sa pokúsim rozpamätať na dobrodružstvo, ktoré sa skončilo mojim násilným zadržaním na území Ukrajiny. Inšpirácia dobrodruhmi v Ptrukši Písal sa štvrtok 14. august 2003, mal som [...]

Otvorený list MUDr. Elene Prokopovej, členke konzília odborníkov pri vláde SR

09.03.2022

Vážená pani doktorka Elena Prokopová! Obraciam sa na Vás ako na člena konzília odborníkov pri vláde Slovenskej republiky. Hoci najpálčivejšou témou súčasnosti je vojna na Ukrajine, našich každodenných životov sa bytostne dotýkajú pandemické opatrenia. Práve v týchto dňoch, ako som sa dozvedel z médií sa na Slovensku rušia posledné tieto opatrenia. Žiaľ, nosenie [...]

Slovenská filharmónia odstránila z koncertu takmer celú kantátu Alexandrej Nevskij

24.02.2022

Vedenie Slovenskej filharmónie sa v súvislosti s napätou, teraz už žiaľ aj vojnovou situáciou na Ukrajine rozhodlo pre bezprecedentný krok: takmer celú pôvodne plánovanú kantátu Alexandrej Nevskij od Sergeja Prokofieva, ktorá mala byť na programe abonentných koncertov dnes a zajtra 24.-25.2.2022 odstránila a nechala len časť Mŕtve pole. Tento krok na FB odôvodnili vyjadrením [...]

riadiátor, vykurovanie, kúrenie

Ministerstvo financií uvoľnilo takmer 17 miliónov pre vysoké školy na boj s krízou

30.09.2022 16:54

Finančné prostriedky sú určené na kompenzáciu zvýšených cien energií.

mikulec

Situácia v súvislosti s nelegálnou migráciou je podľa rezortu vnútra pod kontrolou

30.09.2022 16:47

Rakúsko a Česko pre zvýšený nárast nelegálnej migrácie dočasne obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom.

Robert Fico

Smer chce mimoriadnu schôdzu k vyvodeniu zodpovednosti voči niektorým OČTK

30.09.2022 16:36

Fico argumentuje viacerými kauzami aj prípadmi kajúcnikov.

Zelenskyj

Ukrajina žiada o zrýchlený vstup do NATO. Zelenskyj nebude rokovať s Putinom

30.09.2022 16:24, aktualizované: 17:37

Zelenskyj sa o vstupe do NATO vyjadril krátko po tom, ako Putin oznámil anexiu štyroch Moskvou okupovaných ukrajinských regiónov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 22374x
Priemerná čítanosť článkov: 2237x

Autor blogu

Kategórie